Rada fundacji
Janusz Książyk
Profesor Janusz Książyk ukończył Akademię Medyczną w Warszawie (dzisiaj pod nazwą Warszawski Uniwersytet Medyczny) 1975 roku. Dalszą karierę naukową kontynuował na Uniwersytecie w Leuven w Belgii; Dunn Clinical Nutrition Centre w Cambridge,; AFRC Institute of Food Research w Norwich i Baylor College of Medicine w Houston. Trzy lata spędził na Uniwersytecie Garyunis w Benghazi w Libii. W 1980 pracował jako Starszy Rejestrator i Pracownik Naukowy – Gastroenterologia Dziecięca w Londynie w Hospital for Sick Children.
Większość swojej kariery zawodowej poświęcił Instytutowi „Pomnik Zdrowia Dziecka”, nazwanego później Instytutem „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Był jego dyrektorem , a także zastępcą dyrektora medycznego i zastępcą dyrektora ds. badań w tym samym instytucie. Od 2003 do 2022 był Ordynatorem Oddziału Pediatrii (obecnie Klinika Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych) Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Od 2011 do 2018 był założycielem i prezesem Polskiego Towarzystwa Klinicznego Żywienia Dzieci. Autor i współautor ponad 400 artykułów.
Magdalena Burkacka
Jestem absolwentką studiów magisterskich na kierunku farmacja Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz studiów licencjackich na kierunku biotechnologia Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie, w trakcie specjalizacji z farmacji klinicznej (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu) oraz studiów podyplomowych „Antybiotyki i zarządzanie lekiem przeciwdrobnoustrojowym: (Uniwersytetu Jagielloński Collegium Medicum, Warszawski Uniwersytet Medyczny).
Od 2018 roku pracuję jako farmaceuta w obszarze związanym z żywieniem pozajelitowym. Mam ogromne szczęście, że mogę łączyć pracę z pasją. Doświadczenie zdobywałam w dwóch wiodących ośrodkach żywienia klinicznego w Polsce, SPSK im. Prof. W. Orłowskiego w Warszawie (2018-2021) oraz Centrum Leczenia Żywieniowego WSS im. M. Pirogowa w Łodzi (od 2021). Mam kwalifikacje z zakresu tworzenia i organizacji pracy Pracowni Żywienia Pozajelitowego, zaopatrującej w mieszaniny żywieniowe pacjentów szpitalnych oraz pacjentów żywionych w warunkach domowych. Biorę czynny udział w tworzeniu recept żywieniowych, interpretacji wyników biochemicznych pacjentów oraz podaży leków i innych płynów dożylnych w kontekście żywienia pozajelitowego. Moja praca zawodowa wykracza poza utarty szlak farmaceuty w polskim szpitalu. Cele, które stawiam sobie na co dzień to zapewnienie bezpieczeństwa i skuteczności terapii oraz optymalizacja kosztów leczenia. Mówi się, że kropla drąży skałę. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości kwalifikacje farmaceutów zostaną systemowo „wykorzystane” do wyżej wspomnianych zadań. Lubię uczyć się i uczyć innych. Wykładałam na Wydziale Farmaceutycznym WUM (2021/2022) przedmioty z zakresu farmacji klinicznej i opieki farmaceutycznej. Obecnie prowadzę szkolenia dla farmaceutów i lekarzy.
Czas wolny lubię spędzać aktywnie, najlepiej poza miastem, na pieszych wędrówkach z aparatem w ręku, jeżdżąc rowerem lub buggy. Na pytanie morze czy góry, bez wahania odpowiem góry. Być może, szczęście w życiu to myśl, że zawsze są jakieś szczyty i góry do zdobycia.
Magdalena Makarewicz-Wujec
Jestem absolwentką Wydziału Żywienia Człowieka na SGGW (specjalizacja dietetyka), z zamiłowania propagatorką wiedzy o żywieniu. Od 20 lat zajmuję się edukacją zdrowotną. Przez ponad 10 lat pracowałam w Instytucie Żywności i Żywienia w Zakładzie Upowszechniania Wiedzy, gdzie uczestniczyłam w wielu programach i akcjach popularyzujących wiedzę dotyczącą zdrowego stylu życia min w projekcie „Jem kolorowo” (brało w nim udział ponad 45 tys uczniów) oraz w szkoleniach nauczycieli, lekarzy rodzinnych i pielęgniarek.
Dalsze losy zawodowe związałam z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym z Wydziałem Farmaceutycznym, jako pracownik naukowo-dydaktyczny Zakładu Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej. Moje główne obszary zainteresowań dydaktyczno-naukowych to niefarmakologiczne wsparcie farmakoterapii, żywienie kliniczne, szczególnie doustne i dojelitowe oraz profilaktyka pierwotna i wtórna chorób układu krążenia (jestem członkinią zarządu Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą). Tu również kontynuowałam działalność związaną z edukacją zdrowotną dzieci i młodzieży w szkołach w zakresie profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego w ramach „Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego „POLKARD. Tytuł doktora habilitowanego otrzymałam za osiągniecie pt. „Wpływ czynników żywieniowych na markery stanu zapalnego i przebieg choroby wśród pacjentów kardiologicznych”. Obecnie pełnię funkcję Dyrektora Instytutu Opieki Farmaceutycznej w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej.
W moim dorobku naukowym jest 40 oryginalnych publikacji naukowych, 15 prac poglądowych, 13 rozdziałów w monografiach. Napisałam także ponad 300 publikacji popularno-naukowych.
Prywatnie jestem miłośniczką psów, rybek akwariowych, dobrego kina oraz kaktusów.
Marek Kunecki
Marek Kunecki, chirurg specjalista II stopnia, jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi. W 1990 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych obroną pracy “Ocena wartości wysoce wybiórczej wagotomii z pyloroplastyką w leczeniu wrzodu dwunastnicy powikłanego zwężeniem odźwiernika.” Wiedzę pogłębiał w trakcie wielu szkoleń w Polsce i za granicą m. in. w nastepujących ośrodkach : Chirurgische Universitaetsklinik der RWTH Aachen, Germany, Division of Vascular Surgery. New York Presbyterian Hospital, Columbia University, European Postgraduate Gastro-Surgical School at the Academic Medical Center of the University of Amsterdam. Metabolism and Nutrition, Département Chirurgie Digestive et Transplantation, Monpellier, France. Obecnie jest kierownikiem Centrum Leczenia Żyweniowego w szpitalu im. M. Pirogowa w Łodzi oraz kierownikiem zespołu leczenia żywieniowego w tymże szpitalu.
Z leczeniem żywieniowym zapoznał go, i zaraził pasją, profesor Marek Pertkiewicz. Ogromne doświadczenie w dziedzinie zarówno żywienia jak i chirurgii, czyni go dzisiaj w Polsce, jednym z najbardziej doświadczonych specjalistów w dziedzinie leczenia żywieniowego dorosłych. Ośrodek, którym kieruje, uczestniczy w licznych wieloośrodkowych badaniach klinicznych w dziedzinie niewydolności przewodu pokarmowego u dorosłych. Jest jednocześnie ośrodkiem, który rekrutuje największą liczbę pacjentów w Europie.
Do głównych zainteresowań Marka Kuneckiego należą następujące obszary: chirurgia przewodu pokarmowego, żywienie kliniczne, kompleksowe leczenie chorych z ostrą i przewlekłą niewydolnością przewodu pokarmowego, kompleksowe leczenie chorych z chorobami trzustki.
Przez wiele lat pełnił rolę w zarządzie Polskiego Towarzystwa Żywienia Do- I Pozajelitowego (POLSPEN). Obecnie jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Żywlienia Klinicznego (PTŻK).