Zarząd fundacji
Sylwia Osowska
Studia magisterskie ukończyłam obroną pracy, do której badania prowadziłam w Szpitalu Uniwersyteckim w Helsinkach. Następnie rozpoczęłam pracę w laboratorium Szpitala Zakaźnego w Warszawie, gdzie współtworzyłam laboratorium diagnostyki HIV. W 1993 roku, z ramienia Polskiej Akademii Nauk, otrzymałam stypendium naukowe i wyjechałam do Sztokholmu. Po dwuletnim okresie prac w dziedzinie biochemii, powróciłam do pracy w szpitalu. Tym razem był to szpital dziecięcy w Singapurze. Tam zetknęłam się z żywieniem pozajelitowym, z którym do dzisiaj jestem związana. Po prawie 5-letnim pobycie w Azji, wróciłam do Europy, gdzie na Uniwersytecie Paryskim podjęłam studia doktoranckie. Moja praca doktorska na temat roli cytruliny w homeostazie azotowej, została nagrodzona tytułem najlepszej pracy doktorskiej napisanej w latach 2006-2007 na Uniwersytecie Paryskim na Wydziale Nauk Farmaceutycznych i Biologicznych. Po obronie doktoratu podjęłam pracę na stanowisku kierownika do spraw naukowych produktu Enterol w firmie Biocodex w Compiegne. Znalazłam się w fascynującym świecie bakterii, grzybów i wirusów zasiedlających nasz organizm.
Po powrocie do Polski rozpoczęłam pracę w SPSK im. Prof. W. Orłowskiego, na stanowisku kierownika pracowni żywienia pozajelitowego, którą to tworzyłam od podstaw. Obecnie zatrudniona jestem w Centrum Leczenia Żywieniowego w SSK im. M. Pirogowa w Łodzi, gdzie współtworzę system zaopatrywania pacjentów żywionych w warunkach domowych w gotowe mieszaniny żywieniowe.
Od 2011 roku prowadzę działalność dydaktyczno-naukową na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Początkowo związana byłam z Wydziałem Nauk o Zdrowiu, następnie z Wydziałem Farmacji w Zakładzie Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej. Po jego rozwiązaniu w 2022 r. rozpoczęłam działalność w Zakładzie Farmacji Stosowanej.
Przez 4 lata byłam członkiem komitetu d/s edukacji w Europejskim Towarzystwie do Żywienia Poza- i Dojelitowego (ESPEN). Obecnie jestem w zarządzie Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego oraz jestem członkinią komitetu redakcyjnego prestiżowego, oficjalnego czasopisma naukowego Amerykańskiego Towarzystwa Żywienia Poza- i Dojelitowego (ASPEN) – American Journal of Enteral and Parenteral Nutrition.
Zarówno praca w szpitalu jak i działalność naukowo- dydaktyczna, sprawiają, że moje zawodowe życie jest pełne wyzwań, jest ciekawe, wypełnione kontaktami z wspaniałymi, mądrymi osobami. W tym miejscu powtórzę za Zofią Nałkowską „największym urokiem świata jest urok drugiego człowieka”.
Poza pracą czytam biografie, gram na pianinie i uwielbiam wyprawy w, niestety coraz rzadziej spotykane, dzikie zakątki przyrody.
Alastair Forbes
Alastair Forbes jest obecnie profesorem na Uniwersytecie Tartu w Estonii. Zatrudniony jest na stanowisku dyrektora nowo utworzonego kursu magisterskiego z żywienia klinicznego (jedynego tego rodzaju w UE). Jest także emerytowanym profesorem medycyny na University of East Anglia w Wielkiej Brytanii, gdzie do sierpnia 2020 r. był dyrektorem ds. badań i gastroenterologiem klinicznym. Jego praca naukowa dotyczy głównie niewydolności jelit i żywienia w nieswoistych zapaleniach jelit. Zajmuje się również edukacją medyczną i kwestiami etycznymi. Przed przyjazdem do Estonii , pracował na University Collage London (UCL) oraz w St. Mark’s Hospital w Londynie. Przez wiele lat pełnił funkcje dyrektora ds. edukacji Europejskiego Towarzystwa Żywienia ESPEN, którego niedawno został honorowym członkiem. Zajmował stanowisko sekretarza generalnego Brytyjskiego Towarzystwa Gastroenterologii i przewodniczącego Brytyjskiego Stowarzyszenia Żywienia Klinicznego (BAPEN). Jest autorem ponad 250 oryginalnych artykułów, wielu recenzji. Ma ogromny wkład w tworzenie rekomendacji żywienia w niewydolności przewodu pokarmowego. Jego prace są szeroko cytowane, a wynik skali Scopus wynosi ponad 70.